Dom Dom Co powinieneś wiedzieć o domach bez pozwolenia?

Co powinieneś wiedzieć o domach bez pozwolenia?

6 min odczyt
0
0
508

Nowy rządowy projekt pod tytułem Polski Ład ma z założenia ułatwić życie milionom Polaków. Jego autorzy za jeden z głównych celów postawili sobie reformy dotyczące budowy domów. Od lat borykamy się bowiem z problemem niedoboru mieszkań w stosunku do liczby obywateli, a zmiany, nad którymi będą debatować parlamentarzyści mają ułatwić proces budowy małych domów i pozbawić go zbędnych formalności. Samo więc nasuwa się pytanie – w jaki sposób prawo budowlane się zmieni i jak mają wyglądać przyszłe nieruchomości bez pozwolenia.

Jakie zmiany nas czekają?

Polskie prawo budowlane już przed ogłoszeniem Polskiego Ładu przewidywało określone przypadki, w których to można stawiać obiekty bez formalnego pozwolenia na budowę, a jedynie zgłaszając to do odpowiedniego urzędu. Bez projektu można było jednak wznosić jedynie budynki rekreacyjne, o maksymalnej powierzchni do 35m2. Po rewolucyjnej zmianie przepisów domy bez pozwolenia będą mogły osiągać aż 70m2. Po przyjęciu ustawy faktem staną się więc domy bez pozwolenia, kierownika czy prowadzonego dziennika. Dzięki zlikwidowaniu formalności cały proces ma być skrócony o nawet kilka tygodni, a co nawet ważniejsze ma być znacznie tańszy. Z najważniejszych zasad i ograniczeń dotyczących tego typu nieruchomości należy wymienić, iż na każde 500 m2 działki będzie można wybudować jeden dom. Powierzchnia będzie liczona według wysokości. Pomieszczenia wyższe lub równe 2,2m są kalkulowane jako 100 procent, od 1,4-2,2m 50 procent, a reszta jest pomijana. Ważną kwestią jest to, że dom może mieć maksymalnie dwie kondygnację mieszkalne.

Dach i taras

Wolnostojący dom bez pozwolenia nie będzie miał specjalnych wymagań co do dachu. O jego kształcie zadecyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i najczęściej będzie on płaski lub lekko pochyły z małym poddaszem. Wszystkich zainteresowanych uspokajamy – dach nie wlicza się do powierzchni 70 metrów kwadratowych. Kolejną kwestią, która może zaciekawić potencjalnych chętnych jest taras. Jest to całkowicie legalny i łatwy sposób na podniesienie powierzchni użytkowej, która z tarasem i poddaszem może powiększyć się w praktyce do 90 metrów kwadratowych. Naziemny taras nie ma także limitu metrów, ale musimy pamiętać, że jeżeli będzie on posiadał zadaszenie lub fundamenty, to konieczne będzie doliczenie go do powierzchni zabudowy.

Kwestie prawne dotyczące domów bez pozwolenia

Wiele osób zastanawia się czy zmiana prawa budowlanego wpłynie na możliwości legalizacji domów wybudowanych wcześniej. Szefostwo MRPiT zabrało głos w tej sprawie i jasno oświadczyło, że brak pozwolenia nie oznacza zielonego światła dla samowoli budowlanej. Pamiętajmy także, że prawo nie działa wstecz, a moment zgłoszenia jest punktem odniesienia do wszelkich działań prawnych. Warto także wspomnieć, iż w wyniku zmian prawo budowlane pozwala na rozbudowę domu do 70 m2. Legislacja do spraw nieruchomości jest jednak tematem dość zawiłym i dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto posłużyć się wiedzą i doświadczeniem jakie posiada profesjonalny adwokat. Jeśli nie masz pewności czy twoja budowa lub rozbudowa jest w pełni zgodna z obowiązującym prawem, to odwiedź stronę http://adwokat-procesy.pl/ i zasięgnij fachowej porady. Z całą pewnością warto to zrobić, bo perspektywa mieszkania we własnym domu jest dla większości osób bardzo atrakcyjna.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Podstawy geowłóknin drogowych: Definicja, rodzaje i główne zastosowania

1. Definicja geowłóknin Geowłókniny to polimerowe materiały włókniste stosowane głównie w …