Wózki paletowe, czyli niezwykle popularne „paleciaki” to naprawdę proste urządzenia. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie jest konieczna pomoc w czasie przewożenia, pobierania czy też składowania konkretnych ładunków. Bez nich praca tego typu byłaby bardzo trudna, a niekiedy nawet niemożliwa. Co warto wiedzieć na temat wózków paletowych?

Historia wózków paletowych

Mało kto wie, jednak pierwsze wózki paletowe pojawiły się już w latach 40. poprzedniego wieku. Jak już wspominaliśmy, to naprawdę przydatne urządzenia, dlatego od samego początku były one chętnie wykorzystywane. Aktualnie to wózek paletowy jest najpopularniejszym narzędziem w wielu firmach. Według szacunków stanowi on 10 procent wszystkich jezdniowych urządzeń, jakie pojawiają się w magazynach, sklepach, czy różnych gałęziach przemysłu.

Czym jest wózek paletowy?

Co ciekawe, wyróżniamy kilka typów wózków paletowych, czyli urządzeń, które przeznaczone są do transportu określonego towaru na paletach. Jak już wspominaliśmy, „paleciaki” są naprawdę przydatne w czasie prac załadowczo-wyładowczych. Kierowanie takim urządzeniem jest nieskomplikowane, a towary, jakie mogą być z nim przewożone, mogą ważyć naprawdę dużo. Nie możemy jednak nie zaznaczyć, że masa danego towaru może być przeróżna, dlatego do wyboru mamy aż kilka rodzajów wózków paletowych. Jakie?

  • Wózki paletowe z wagą;
  • Specjalne wózki paletowe;
  • Elektryczne wózki paletowe.

Wszystkie typy wózków charakteryzują się swoją solidną konstrukcją, a także możliwością wykorzystania różnych kół, dlatego nadadzą się one do każdego typu przedsiębiorstwa.

Jak poprawnie korzystać z wózków paletowych?

Istnieje naprawdę niemało kursów, które pozwalają nam poznać działanie wózków paletowych, co będzie skutkowało bezpiecznym ich wykorzystywaniem. Osoba, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji, nie powinna korzystać z takich urządzeń, gdyż mogłaby sobie zrobić krzywdę. Kursy tego typu nie trwają zbyt długo. Jedyne co potrzebujemy to wolny dzień oraz odrobina chęci, a dokładnie poznamy zasady oraz szczegóły poprawnego korzystania z wózka paletowego.

Wiele osób twierdzi, że opanowanie obsługi wózka paletowego kończy się na jego opuszczaniu, podnoszeniu, a także transporcie konkretnych ładunków. Istnieje naprawdę wiele zasad, z którymi trzeba się zapoznać, aby bezpiecznie wykonywać swoje zadanie. Przykładem jednej z reguł może być to, że wózkiem paletowym należy poruszać się jedynie na twardej, suchej oraz równej powierzchni. W przeciwnym razie urządzenie mogłoby się przewrócić, a tego przecież nie chce nikt z nas.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …