Dom Dom Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia aluminiowego?

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia aluminiowego?

10 min odczyt
0
0
1,284

Jedną z podstawowych decyzji koniecznych do podjęcia podczas projektowania domu lub innego obiektu budowlanego jest ta dotycząca rodzaju ogrodzenia, którym zostanie otoczona posesja. Przy wyborze tego odpowiedniego, osoby planujące budowę najczęściej kierują się jego trwałością, aspektem wizualnym, potrzebą i częstotliwością napraw oraz konserwacji, ale przede wszystkim-kosztem jego wykonania i utrzymania w należytym stanie. Oczekiwania najbardziej wymagających nabywców spełniają ogrodzenia aluminiowe. Cena ich wykonania zależna jest natomiast od wielu czynników, które zostały szczegółowo omówione poniżej.

Ogrodzenie
Ogrodzenie

Wysokość ogrodzenia i podmurówek

Koszt wykonania aluminiowego ogrodzenia zależy między innymi od tego, jak wiele potrzeba do tego celu materiału. Mianowicie im wyższy jest zaprojektowany płot, tym więcej należy za niego zapłacić. Koszt wykorzystania przęseł wykonanych z aluminium może być skutecznie obniżony poprzez zwiększenie powierzchni podmurówki. Jest to bezpośrednio spowodowane mniejszym zapotrzebowaniem na główny budulec ogrodzenia. Odbywa się to przy jednoczesnym podwyższeniu części budowlanej, znajdującej się pod przęsłem. Należy jednak podkreślić, że stosując tego typu zabieg wzrosną koszty wykonania podmurówki. Dzieje się tak, ponieważ znacząco zwiększa się zużycie materiału budowlanego, a co za tym idzie-należy zapłacić większą sumę za wykonaną przez robotników pracę.

Rodzaj profili aluminiowych, z których wykonane jest ogrodzenie

Na wysokość ceny ogrodzenia bezpośredni wpływ wywiera ponadto typ profili aluminiowych, które zostaną wykorzystane podczas budowy. Poszczególne rodzaje tych elementów różnią się między sobą kilkoma aspektami. Zalicza się do nich szerokość i wysokość profili aluminiowych, a także grubość ich ścianki. Należy jednak zaznaczyć, że nie warto oszczędzać na powyższych elementach, ponieważ mają one istotne znaczenie dla stabilności wykonywanych obiektów budowlanych. Wszystkie powyżej wymienione cechy powinny być zaprojektowane w oparciu o założenia dotyczące planowanej wysokości i długości ogrodzenia. Odpowiednie rozstawy profili aluminiowych dobierane są ponadto z uwzględnieniem potrzeb osób zamawiających oraz ich upodobań. Należy również zwrócić uwagę na oczekiwania klientów co do wymaganej ochrony nieruchomości i zminimalizowania poziomu ekspozycji posesji dla otoczenia.

Poszczególne typy ogrodzeń i przęseł

O wysokości kosztów ponoszonych wskutek wykonania aluminiowego płotu decyduje także to, na jakie rodzaje przęseł zdecyduje się zamawiający. Najbardziej popularne są ogrodzenia zbudowane z elementów układanych poziomo. Takie rozwiązanie jest również nieco tańsze, a zatem chętniej wybierane przez klientów przedsiębiorstw budowlanych. Ciekawym rozwiązaniem są natomiast nietypowe ogrodzenia zbudowane przy wykorzystaniu przęseł pionowych. Ich cena jest nieco wyższa w porównaniu do poprzednich. Cieszą się one jednak coraz większym zainteresowaniem wśród zleceniodawców. Ogrodzenia pionowe są niewątpliwie wyjątkowym rozwiązaniem, zapewniającym ekstrawagancki i nowoczesny wygląd całej nieruchomości. Dzięki temu są one bardziej atrakcyjne wizualnie od obiektów zbudowanych przy użyciu przęseł poziomych.

Rodzaj zastosowanej furtki

Do aspektów decydujących o wysokości ceny ogrodzenia aluminiowego zalicza się także to, na jaki rodzaj furtki zdecyduje się klient. Największą popularnością wśród zleceniodawców cieszy się furtka główna. Zasadniczo występuje ona w szerokości co najmniej 100 cm, jednak najczęściej wybierane są egzemplarze wynoszące do 120 cm.

Przy określaniu kosztów wykonania ogrodzenia aluminiowego należy ponadto zwrócić uwagę na elementy, w jakie zostanie wyposażona furtka. Do podstawowych części zalicza się między innymi klamkę, kasetę, zamek oraz wkładkę. Dodatkowo wyposażenie kompletu wejściowego w tzw. elektrozaczep umożliwi zdalne otwieranie furtki. Jednocześnie jednak wzrośnie cena takiego wyposażenia.

Niektórzy wykonawcy oferują dodatkowe akcesoria. Wśród nich wyróżnić można wszelkiego rodzaju nierdzewne klamki oraz tzw. maskownice boczne. Ich podstawową funkcją jest skuteczne przesłonięcie zamków i zawiasów. Zastosowanie maskownic bocznych umożliwia ich ochronę przez wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oczywiste jest natomiast, że zamówienie tego typu dodatkowego wyposażenia spowoduje jednoczesny wzrost kosztów ich zamontowania.

Interesującym rozwiązaniem jest także instalacja tzw. furtki technicznej. Jest to wejście umiejscowione zazwyczaj niedaleko kontenerów na śmieci i innych obiektów budowlanych o podobnym przeznaczeniu. Z uwagi na fakt, iż tego typu furtki są zdecydowanie mniejsze niż wejścia główne, to także ich cena jest odpowiednio niższa.

 

Zastosowany typ bramy

O kosztach wynikłych z zastosowania ogrodzenia aluminiowego decyduje także rodzaj zastosowanej bramy wjazdowej. Wyróżnia się w tym zakresie przede wszystkim dwa typy. Pierwszym z nich jest brama skrzydłowa, która jest rozwiązaniem tańszym. Dla prawidłowego funkcjonowania wymagane jest jej wysunięcie poza granice działki ewidencyjnej. Drugim typem natomiast jest brama przesuwna. Jej montaż wymaga poświęcenia większej sumy środków pieniężnych, niż w przypadku poprzedniej. Dzieje się tak, ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania wymaga ona użycia dodatkowych mechanizmów.

Podsumowane

Jak można wywnioskować, na wysokość kosztów wykonania ogrodzenia aluminiowego wpływa wiele czynników. Nie da się zatem jednoznacznie określić, jaka suma pieniędzy wymagana jest do ukończenia tego rodzaju inwestycji budowlanej. Każdy przypadek należy przeanalizować indywidualnie, biorąc pod uwagę wymagania klienta i możliwości budowlane gruntu.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …