Rozróżniamy następujące formy wełny:

Maty

Maty są zwijane w rolki o kilkumetrowej długości, szerokości 120 lub 125 cm oraz grubości od 5 do 20 cm. Można je po rozwinięciu łatwo ciąć na pasy dowolnej szerokości, prawie bez odpadów. Dlatego bardzo dobrze nadają się do ocieplania dachów pomiędzy krokwiami, stropów drewnianych i pomiędzy belkami), a także stropów nieużytkowych poddaszy, na których trzeba po prostu rozwinąć rolki. Poza tym przeznacza się je do ocieplenia ścian szkieletowych oraz rozmaitych ociepleń na ruszcie. Maty mają niską albo średnią gęstość, co w tych akurat zastosowaniach w zupełności wystarcza.

Kupując wełnę w postaci mat trzeba pamiętać, że są one mocno ściśnięte. Po rozpakowaniu błyskawicznie wracają do swojej pierwotnej objętości. Takie ściskanie przy pakowaniu nazywa się komprymowaniem. Znacznie bardziej podatna na ten zabieg jest wełna szklana niż skalna. Płynie stąd wniosek, że nie należy zbytnio sugerować się objętością rolek. Powinno się koniecznie sprawdzić na etykiecie, ile materiału zawierają.

Płyty

Płyty stosuje się zaś zawsze przy ocieplaniu dwuwarstwowych ścian zewnętrznych, bo tylko w takiej formie występuje odpowiednio twarda wełna skalna. W pozostałych przypadkach wybór pomiędzy płytami i matami jest raczej kwestią upodobań. Trzeba jednak poczynić istotne zastrzeżenie. Jeżeli decydujemy się na płyty, np. do ocieplenia połaci dachu lub ścianek szkieletowych, zadbajmy, żeby rozstaw elementów konstrukcyjnych (krokwi, słupów, rusztu) odpowiadał szerokości płyt. W ten sposób unikniemy kłopotliwego i czasochłonnego ich przycinania i odpadów.

Wełna, czy to w postaci płyt czy mat, może mieć dodatkowe cechy wpływające na jej właściwości mechaniczne oraz możliwości zastosowania.

Wełna lamelowa

Wełna lamelowa
Wełna lamelowa

Lamelowy układ włókien oznacza, że są one ustawione prostopadle, a nie równoległe do powierzchni czołowej. Dzięki temu poprawia się odporność na ściskanie i rozerwanie. Łatwiej jest też ocieplać powierzchnie o łukowym kształcie, np. wykusze.

Wełna Dwugęstościowa

Dwugęstościowe płyty służą do ocieplania ścian zewnętrznych. Wewnętrzna, bardziej elastyczna warstwa lepiej dopasowuje się do ewentualnych nierówności muru. Zewnętrzna zaś jest twarda i stanowi dobre podłoże pod tynk.

Welon z włókna szklanego

Welon z włókna szklanego
Welon z włókna szklanego

Welon z włókna szklanego może jednostronnie pokrywać płyty lub maty. Wzmacnia w ten sposób ich powierzchnię i ogranicza pylenie.

Folia paroizolacyjna

Folia paroizolacyjna także jest nakładana jednostronnie. W zamyśle twórców tego rozwiązania ma zastąpić tradycyjną paro-izolację w postaci folii rozwijanej z rolki. Skuteczność takiej paroizolacji jest jednak raczej wątpliwa, bo powstają liczne połączenia, które należałoby szczelnie skleić taśmą.

Płyty do wykonania tzw. podłóg pływających układa się na stropach międzypię-trowych pod warstwą wylewki podłogowej (jastrychu). Bardzo skutecznie zapobiega to przenoszeniu dźwięków.

Wełna mineralna występuje ponadto w wielu specjalnych wersjach, przykładowo do izolacji kominków, a nawet jako panele (kasetony) do sufitów podwieszanych.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mury

Jeden komentarz

  1. […] artykule: https://www.stylespace.pl/jak-wybrac-welne-dylemat-inwestora/ zaprezentowaliśmy podstawowe różnice pomiędzy produktami z wełny mineralnej. Jednak o […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …