Dom Instalacje Jaki grzejnik elektryczny – najważniejsze parametry i porównanie dostępnych wariantów

Jaki grzejnik elektryczny – najważniejsze parametry i porównanie dostępnych wariantów

5 min odczyt
0
0
900

Nie da się ukryć, że chłodniejsze dni zdarzają się niezależnie od pory roku. Z tego względu innowacyjne ogrzewanie elektryczne zyskuje na popularności. Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Konwektorowy czy olejowy?  Co sprawia, że dany model będzie najlepszym wyborem do wybranego pomieszczenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści tego artykułu.

Czym charakteryzuje się grzejnik olejowy, a grzejnik konwektorowy?

Różnice pomiędzy grzejnikiem olejowym, a konwektorowym są zauważalne gołym okiem.

Grzejniki konwektorowe są cichsze i znacznie szybsze od olejowych. Można powiedzieć, że są one w pełni elektryczne. Jak wskazuje ich nazwa, powietrze podgrzewane jest w procesie konwekcji. W uproszczeniu chodzi o zassanie chłodnego powietrza od dołu i wypuszczenie górną częścią po podgrzaniu przez grzałkę elektryczną. Bywa, że posiadacze tego rodzaju skarżą się na niedogrzanie niektórych sfer w większych pomieszczeniach. Na ogół warto je wybierać, jeśli domownicy skarżą się na najmniejsze hałasy w trakcie swojego snu.

Grzejniki olejowe są głośniejsze. Nagrzewają się powoli. Ich ciężar jest większy, przez co mogą sprawić pewne trudności w transporcie. Są jednak wdzięczne, bo kiedy już się rozgrzeją, w całym pomieszczeniu robi się ciepło i przyjemnie. Ich zaletą jest energooszczędność, co jest ważnym czynnikiem w perspektywie przyszłości. Są niezastąpione w kwestii wydzielania dużej ilości ciepła. Utrzymanie ich w czystości nie sprawi problemów dzięki charakterystycznej konstrukcji żeberkowej.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając grzejnik elektryczny?

Wiemy już na czym polega różnica pomiędzy grzejnikiem olejowym, a konwektorowym. Co jednak z parametrami? W trakcie zakupów trzeba mieć na względzie sposób wykorzystania.

Jeśli zamierzamy przemieszczać się z grzejnikiem i zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia, to trafnym wyborem będzie model konwektorowy. Urządzenia te są dobrym uzupełnieniem powoli rozgrzewającego się ogrzewania podłogowego. Jeśli na stałe chcielibyśmy zastąpić gaz przez energię elektryczną, to lepiej sprawdzi się energooszczędny grzejnik olejowy.

W trakcie zakupu ogrzewania elektrycznego powinniśmy kierować się własnymi potrzebami. Jak wspomniano wcześniej, grzejnik może być stacjonarny lub mobilny.

Kolejnym ważnym aspektem jest moc samego grzejnika. Tutaj możemy posłużyć się przelicznikiem – na każdy jeden metr kwadratowy potrzebne będzie około 100 W energii.

Energooszczędność to cecha, która jest tak samo istotna jak cena grzejnika. Wartość rośnie wraz z udogodnieniami. Zapłacimy dodatkowo za termostat czy możliwość regulacji. Wskazane jest samodzielnie przeprowadzić kilka kalkulacji i upewnić się, że zakup energooszczędnego grzejnika będzie opłacalny.

Gabaryty, estetyka i kolory powinny być dostosowane do aranżacji wnętrza.

Oprócz kwestii technicznych, warto mieć na względzie awaryjność. Jeśli coś się zepsuje, to elektryk Szczecin jest osobą, która jeszcze tego samego dnia pomoże rozwikłać problem uszkodzenia elektrycznego grzejnika.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …