Coraz większa popularność przyłbic spawalniczych nie może zaskakiwać. Wszak są to sprzęty posiadające szereg różnych zalet. Jakich? Co sprawia, że tak dużo osób – zainteresowanych tym tematem – finalnie decyduje się na modele automatyczne? Jakie funkcje posiadają takie produkty? O tym wszystkim można dowiedzieć się czytając poniższy wpis.

Dlaczego warto zdecydować się na modele automatyczne?

Do wyboru są rozmaite modele. Niektórzy kupują akcesoria typu pasywnego. Kiedy takie przyłbice spawalnicze rzeczywiście mogą być stosowane? W przypadku osób wykonujących spawanie sporadycznie; jedynie od czasu do czasu. Z jednej strony można liczyć na atrakcyjne warunki finansowe, w porównaniu z innymi modelami. Są też jednak pewne wady. Z drugiej strony praca nie jest bowiem do końca komfortowa. Operatorzy narzekają, że tuż po wygaszeniu łuku pojawia się dyskomfort związany z nie do końca dobrym oświetleniem. Poza tym sprawdzanie efektów pracy wymaga ciągłego zdejmowania i zakładania maski. Jest to uciążliwe i negatywnie wpływa na tempo wykonywania zadań. Obecnie coraz więcej osób stawia na modele automatyczne. Takie przyłbice, wyposażone w odpowiednie filtry, zapewniają stałą ochronę w czasie spawania. Są jednak nie tylko bezpieczne. Poza tym dobrze wpływają na komfort i czas pracy. Minusem jest wyższa cena, aczkolwiek na własnym zdrowiu na pewno nie powinno się oszczędzać. Coraz więcej osób wychodzi zaś z podobnego założenia.

Najważniejsze parametry

Chcesz niedługo zdecydować się na profesjonalne modele automatyczne? Wybór tego wariantu to dopiero początek. Aby przyłbice spawalnicze dobrze wywiązywały się ze wszystkich swoich zadań, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych parametrów. Wpływających na naszą wygodę i komfort w czasie realizowania spawania. Bardzo istotna jest m.in. klasa optyczna. Jeśli będzie dobrze dobrana, to widok będzie czysty, stabilny, pozbawiony niepotrzebnych zakłóceń, które mogłyby tylko niepotrzebnie, w sposób negatywny, działać na nasz wzrok. Kupując przyłbice spawalnice typu automatycznego, trzeba sprawdzić też pole widzenia, poziom zaciemnienia, liczbę czujników, czy czas reakcji filtru (im krótszy, tym lepiej – dzięki temu oczy są mniej narażone w trakcie spawania).

Przegląd funkcji ułatwiających spawanie

Nowoczesne modele nieprzypadkowo zdobywają tak pozytywne recenzje. Szczególnie chodzi nam o produkty od porządnych producentów. Takie podmioty dokładają bowiem wszelkich starań, by przyłbice spawalnicze automatyczne rzeczywiście były bezpieczne i pozwalały komfortowo realizować spawanie. Jakie funkcję są bez wątpienia bardzo przydatne? To m.in. efektywna ochrona przed promieniowaniem (nie tylko UV, ale też IR). Chyba każdy ma świadomość, że spawanie wiąże się z rozmaitymi aspektami. Operatorzy maszyn są narażeni na różne czynniki. W tym gronie są zaś promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie podczerwone. Porządne modele działają zaś w ten sposób, że szkodliwe zjawiska są odbijane i pochłaniane. Jedynie bezpieczne promienie przedostają się do oczu fachowców.

Przyłbice automatyczne
Przyłbice automatyczne

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja szlifowania. Dlaczego? Dzięki niej jest możliwe nastawienie filtra AFD na tryb jasny; na czas wykonania szlifowania. Na skutek tego pulsujące światła, w trakcie pracy, nie przyczynią się do nagłego zaciemnienia widoku, co byłoby rzecz jasna bardzo niekorzystne i jednocześnie męczące dla naszego wzroku. Na rynku można znaleźć modele wyposażone w funkcję AutoPilot. Na czym polega jej działanie? Ta funkcja automatycznie wybiera stosowny zakres zaciemnienia – w odniesieniu do konkretnej sytuacji. Operator, w razie czego, może oczywiście „nanieść” pewne poprawki, by lepiej mu się spawało.

Ważnym udogodnieniem jest także regulacja kąta detekcji. Co się do tego przyczynia? Operatorzy mogą bez żadnego problemu dopasować kąt detekcji; pod względem nie tylko miejsca, ale także preferowanej metody spawania. Dlaczego wspominamy o tej funkcji? Dzięki niej jest bowiem mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowego zaciemnienia AFD (to wpływałoby zaś negatywnie na jakość pracy). Jest to szczególnie istotne w zakładach, gdzie stanowiska są ustawione obok siebie. Pojawienie się światła u „sąsiada”, dzięki odpowiedniemu kątowi detekcji, nie spowoduje jednak żadnych kłopotów w tym zakresie.

Nie brakuje osób, które kupują przyłbice spawalnicze z funkcją opóźnienia. O co tutaj chodzi? Używając tej funkcji można precyzyjnie określić czas opóźnienia dotyczący tego, kiedy filtr AFD przełączy się ze stanu ciemnego na stan jasny. Ten aspekt też nie może być zaś traktowany po macoszemu. To sposób na to, by nie doszło do niezbyt krótkiego, ale kłopotliwego oślepienia. Mogłoby to zaś spowodować wykonanie niewłaściwego ruchu pod kątem całej realizowanej pracy. Bardzo przydatna jest również funkcja umożliwiająca regulację obwodu (zakładanej na głowę opaski). Można też ustawiać, w zależności od swoich potrzeb, głębokość nagłowia oraz dystans pomiędzy przyłbicą i twarzą. Nie da się ukryć, że dzięki temu praca może być wykonywana naprawdę w bardzo komfortowych warunkach. Inna ważna funkcja to zaś gwarancja naturalnych kolorów. Barwy nie są przekłamane, co też ma oczywiście wpływ na jakość spawania.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …