Koszt budowy około 200 metrowego domu w 2020 roku

Ceny materiałów budowlanych nieustannie ulegają zmianie. W związku z nieprzewidzianymi sytuacjami na krajowym rynku  finansowym koszt  budowy domu w 2020 roku może okazać się wyższy, niż początkowo został określony. Wzrost cen materiałów budowlanych będzie tożsamy ze wzrostem stawek pracowniczych. Budowa domów Rzeszów – duża różnica cenowa dotyczy systemu prowadzenia prac budowlanych, rodzaju  domu wraz z jakością materiałów budowlanych oraz standardem, w którym ujęte są poszczególne etapy budowy.

Od projektu, po stan surowy

Koszty można minimalizować lub generować już we wstępnej fazie budowy domu, jaką jest wybór działki oraz projektu budowlanego. Jeżeli wielkość i umiejscowienie działki (teren płaski, bez konieczności wyrównania lub usunięcia niepożądanych elementów) odpowiadają możliwości wyboru projektu gotowego, standardowego, niewymagającego adaptacji, koszty są mniejsze. Za gotowy projekt trzeba zapłacić około 3000 do 5000 zł. Jeżeli z kolei zależy nam na indywidualnie opracowanym projekcie, jego koszt może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Na wstępie trzeba w obydwu przypadkach doliczyć koszty uzyskania dokumentacji, potrzebnej do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Mapy, wyrysy, wypisy i opłaty skarbowe to koszty nieuniknione w obydwu wersjach budżetowych. Podobnie jak zakup działki budowlanej, jednak tutaj można już znaleźć ramy kwotowe. Jeżeli działka położona jest w dogodnej lokalizacji, posiada dostęp do drogi oraz media, przyłączone do jej granicy, będzie droższa. Warto przeliczyć, czy samodzielne inwestowanie w instalacje jest opłacalne. Stan surowy otwarty wiąże się z wyborem technologii budowy domu. Modne obecnie domy szkieletowe nie są już tańsze od budowy systemem tradycyjnym, gdzie rodzaj materiału też ma znaczenie w odniesieniu do ceny.

Ile kosztuje budowa domu
Ile kosztuje budowa domu

Za jaką cenę można zamieszkać we własnym domu?

Budynki, wznoszone w metodzie szkieletowej, z płytą fundamentową oraz wykonane pod klucz to obecnie koszt około 3000 zł za metr kwadratowy. Nieco mniej płacimy za stan deweloperski (około 2200 zł/m2). Plusem skorzystania z technologii szkieletowej, oprócz dbałości o ekologię jest szybki czas realizacji budynku, który może powstać w ciągu kilku tygodni. Domy tradycyjne budowane są średnio w ciągu dwóch lat. Na cenę ostateczną domu wpływa jego kształt, ilość kondygnacji, rodzaj i wielkość pokrycia dachowego (istotne znaczenie ma rodzaj dachówki oraz kształt dachu – kopertowy czy dwuspadowy), zakres i rodzaj instalacji grzewczej. Wśród wielu czynników, kształtujących ceny na prowadzenie wysuwa się budowa domów Rzeszów przez firmę, realizującą prace kompleksowo.

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego kompletnego to obecnie blisko 4000 zł/m2 metodą gospodarczą. Mimo, iż cena wydaje się być wysoka, w przeliczeniu na metry kwadratowe, ceny mieszkań niewiele ustępują, a często przewyższają tę wartość. Budowa wymaga wiele zachodu i poświęceń, jednak komfort życia we własnym domu rekompensuje poniesione trudności. Ostateczny koszt realizacji budynku zależy również w dużej mierze od rodzaju materiałów wykończeniowych, stosowanych w każdym z pomieszczeń. Do ceny należy doliczyć koszt zagospodarowania ogrodu oraz ogrodzenia nieruchomości. Jeżeli budowany dom ma stać się nowoczesnym budynkiem inteligentnym, na starcie wygeneruje koszt (tę sferę warto rozplanować na etapie stanu surowego, aby umiejscowić instalację). Standard wykończenia, ogrodzenie, wybrukowanie podjazdu oraz strefa ogrodowego wypoczynku staną się dodatkiem, który nie musi być zrealizowany przed wprowadzeniem się, jednak zwiększa komfort życia oraz nawet, opłacony w późniejszym terminie, składa się na łączny koszt budowy.

Czy opłaca się budować dom, czy lepiej kupić gotową nieruchomość? Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wahają się w przedziale od 4500 zł/m2 do nawet 7500 zł/m2 i w dużej mierze zależne są od lokalizacji nieruchomości. Jeżeli zdecydujemy się na kupno gotowego domu na rynku pierwotnym, trzeba liczyć się z kosztem od 3500 zł/m2 do nawet 6500 zł/m2. Przy obliczaniu kosztów warto wziąć pod uwagę, że cena domu uwzględnia również koszt zakupu działki budowlanej oraz nierzadko wykonania instalacji przyłączeniowych oraz drogi dojazdowej. Budując od podstaw, koszt domu w 2020 r. będzie wahał się pomiędzy około 3000, a 4000 zł/m2 powierzchni użytkowej. Im większa powierzchnia, tym koszt za m2 będzie mniejszy. (Dane aktualne są na pierwszy kwartał 2020 roku wg Biuletynu Cen Obiektów Budowlanych).

Zobacz również inne artykuły przedstawiające koszty budowy domu w 2020 roku: https://lolapoppstudio.com.pl/koszt-budowy-okolo-200-metrowego-domu-w-2020-roku/

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …