OKŁADZINY Z PŁYTEK ELEWACYJNYCH

Okładziny z płytek elewacyjnych
Okładziny z płytek elewacyjnych

Elewacje pokryte nimi wyglądają podobnie ak te wymurowane z cegieł. Przy czym płytki są dużo łatwiejsze w układaniu, ponieważ są cieńsze i lżejsze. Na elewacje nadają się wyroby z klinkieru, silikatów, kamienia oraz betonu imitującego naturalne materiały.

Płytki elewacyjne mocuje się do podłoża na elastyczną, mrozoodporną zaprawę klejową, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz. Nakłada się ją na płytki i na podłoże. Po ułożeniu okładziny, spoiny wypełnia się zaprawą do spoinowania.

OKŁADZINY DREWNIANE

Okładziny drewniane
Okładziny drewniane

Obecnie elementy drewniane dekorujące elewacje są bardzo popularne. Najczęściej mocuje się je na fragmentach ścian: szczytach, lukarnach, podbitce dachu. Deski z odpowiednio przygotowanego i zaimpregnowanego drewna przytwierdza się do stelaża (na ogół drewnianego, aluminiowego bądź stalowego). Ruszt oblicówki zbija się z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw, między którymi umieszcza się ocieplenie. Rozstaw łat dopasowuje się do szerokości płyt termoizolacyjnych.

Deski na oblicówkę łączy się na wpust i wypust lub zakład (przylgę). Prowadzi się je pionowo albo poziomo. Oblicówka pionowa jest trwalsza, bo łatwiej spływa po niej woda deszczowa. Układanie desek najlepiej zacząć od dużych połaci, zaś fragmenty pozostałe po przycinaniu długich elementów wykorzystać na małych płaszczyznach. Oblicówkę przytwierdza się wkrętami lub ocynkowanymi gwoździami. Aby między deskami i ociepleniem nie zbierały się skropliny pary wodnej, trzeba utworzyć szczelinę wentylacyjną. Ponadto, gdy dom ocieplony jest wełną mineralną, pod oblicówką rozściela się folię wiatroizolacyjną, która nie przepuszcza wody, a umożliwia swobodne przenikanie pary; chroni ona też wełnę przed wydmuchiwaniem.

Na elewacje najczęściej wykorzystuje się drewno sosny, świerku, cedru czerwonego lub modrzewia. Do wykończenia takich elewacji służą lakierobejce, odpowiednie lakiery, farby albo impregnaty dekoracyjne. Oblicówki na ruszcie są łatwe w naprawie – w razie uszkodzenia pojedynczego elementu, nie jest konieczny demontaż całej elewacji. Natomiast co 4-5 lat niezbędne jest jej odnowienie – usunięcie powłoki zabezpieczającej i pomalowanie desek od nowa.

OKŁADZINY Z KAMIENIA

Okładziny z kamienia
Okładziny z kamienia

Do wykańczania elewacji używa się granitu, marmuru, sjenitu i piaskowca. Płyty są dość ciężkie, dlatego układa się je na zaprawę cementową na podłożach nośnych, a więc na ścianach konstrukcyjnych lub grubych osłonowych. Zazwyczaj układa się je bezspoinowo, co praktycznie likwiduje zdolność ściany do przepuszczania pary wodnej – zatem w ten sposób wykańcza się tylko małe fragmenty ścian, głównie części cokołowe. Montaż płyt kamiennych bezpośrednio na ociepleniu wymaga użycia specjalnych, stalowych uchwytów montażowych mocowanych do ściany nośnej. Spoiny pozostawia się niewypełnione.

OKŁADZINY Z BETONU

Okładziny z betonu
Okładziny z betonu

Coraz popularniejsze stają się różnego typu wyroby betonowe: bloczki, pustaki, płytki. Mogą mieć powierzchnię szarą lub w innym kolorze, gładką bądź z fakturą, imitujące drewno, cegłę, kamień. Pustaki służą przeważnie do wykonywania dolnych partii elewacji narażonych na uszkodzenia mechaniczne, zaś elementy lżejsze, np. płytki, do dekorowania wybranych fragmentów ścian elewacyjnych.

 

OKŁADZINY Z PVC (SIDING)

Okładziny z PVC
Okładziny z PVC

Tego rodzaju panele wytwarzane są z polichlorku winylu barwionego na rozmaite, na ogół pastelowe kolory. Panele z PVC można układać poziomo bądź pionowo. Nie mocuje się ich na sztywno, ponieważ tworzywo rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury.

Z tego powodu podczas montażu należy pamiętać o zachowaniu luzu pomiędzy elementami. Nie wolno także przybijać paneli zbyt ściśle (trzeba pozostawić luz między wkrętami i panelami). Do prac nie używa się kleju. Przestrzeń między panelami i ścianą konstrukcyjną wypełnia się ociepleniem, wełną mineralną lub styropianem – przytwierdzanymi w podobny sposób, jak w przypadku oblicówki drewnianej.

OKŁADZINY Z WŁÓKNOCEMENTU

Okładziny z włóknocementu
Okładziny z włóknocementu

Deski takie można układać na podkonstrukcjach drewnianych i aluminiowych, mocując je za pomocą gwoździ ocynkowanych lub miedzianych oraz haczyków. Okładziny te bardzo dobrze imitują naturalne drewno i nie wymagają żadnej impregnacji. Można je myć wodą z dodatkiem detergentu, a w razie konieczności usunąć uszkodzone elementy.

 

 

 

OKŁADZINY Z ŻYWIC

Okładziny z żywicy
Okładziny z żywicy

Elewacyjne płytki z połączenia wodnych dyspersji żywic syntetycznych, piasku kwarcowego, barwników i dodatków uszlachetniających są elastyczne, dzięki czemu doskonale nadają się nie tylko na elewacje, cokoły i murki tarasów, ale również na wszelkiego typu kolumny czy inne krzywizny. Sprzedawane są w postaci płytek w kilku rozmiarach, kolorach i fakturach imitujących cegłę lub kamień.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Mury

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …