Dom Aktualności Oleje i ich szerokie zastosowanie

Oleje i ich szerokie zastosowanie

4 min odczyt
0
0
633

Oleje i ich szerokie zastosowanie

Mówiąc olej, od razu na myśl przychodzi ten kuchenny. Jednak ta substancja ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Wręcz przeciwnie – zastosowanie olei jest znacznie szersze. Każdy silnik potrzebuje smarowania, dlatego wszystkie maszyny mechaniczne wymagają użycia tej substancji, również wszelkiego rodzaju pojazdy. Oleje, jako substancja łatwopalna ma też zastosowanie w produkcji zniczy, pochodni, świec, a także rozpałek do grillów czy kominków. Przyjrzyjmy się więc tym najpopularniejszym zastosowaniom olejów.

Olej silnikowy niezbędny w samochodzie

Każdy wie, że wszystkie auta potrzebują mieć uzupełniony olej silnikowy, by ich działanie było możliwe. Pozwala on bowiem na utrzymywaniu się prawidłowej temperatury wewnątrz silnika, co zapobiega jego przegrzaniu się. Dodatkowo zapobiega on przedostawaniu się zanieczyszczeń w silniku i usuwa już te powstałe. Olej silnikowy zmniejsza również tarcia i hamuje powstawanie wewnętrznej korozji. Warto więc pamiętać o jego czasowej wymianie, by samochód pozostawał w jak najlepszej kondycji.

Olej opałowy

Olej opałowy przez swoją względnie niską cenę jeszcze do niedawna był popularnym sposobem na ogrzewanie, a dzięki swojej wysokiej mocy grzewczej, konkurował z prądem i gazem. W obecnych czasach jest on mało popularny, gdyż jego cena wzrosła, a zasoby nie są nieskończone, gdyż powstaje on w sposób naturalny – przez miliony lat ze szczątków roślinnych i zwierzęcych.

Olej napędowy

Olej napędowy to rodzaj paliwa, przeznaczony dla samochodów z silnikiem wysokoprężnym z zapłonem samoczynnym. Uzyskiwany jest w procesach destylacyjnych ropy naftowej. Olej napędowy to popularny diesel. Kluczową cechą tego oleju jest zdolność do szybkiego samozapłonu pod wpływem wysokiej temperatury. Jest on również podatny na niskie temperatury, gdyż znajdujące się w jego składzie węglowodory parafinowe, pod wpływem ujemnych temperatur, zmieniają swój stan z ciekłego na stały, co z kolei skutkuje zapychaniem się przewodów paliwowych, a silnik z braku paliwa przestaje pracować.

Oleje do pochodni

Oleje parafinowe to produkt uniwersalny nadający się do wszelkiego rodzaju lamp i pochodni. Z jego właściwości chętnie korzystają producenci wszelkiego rodzaju zniczy. Jako ciekawostkę można podać, iż skutecznie działa on odstraszająco na komary. Olej parafinowy jest dosyć łatwopalny, a jego płomień jest duży. Dlatego świetnie się nadaje również do lamp zewnętrznych, które są wystawione na działanie silnych wiatrów i deszczy.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …