Dom Instalacje Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe

5 min odczyt
0
0
869

Oświetlenie do hoteli i parków jako element architektury

W obecnych czasach niezwykle popularne stało się wykorzystywanie światła w aranżacjach terenów zielonych takich jak ogrody, parki i skwery. Odpowiednio dobrane oświetlenie może nie tylko odpowiednio doświetlić, ale również nadać niezwykłego charakteru i podkreślić urok konkretnego miejsca.

Do oświetlenia hoteli, parków, bądź oświetlenia ogrodów i skwerów świetnie sprawdzają się lampy w technologii LED. Jest to rozwiązanie przede wszystkim energooszczędne. Umożliwi to zasilanie przez energię zbieraną panelami fotowoltaicznymi w każdej porze roku. Diody LED są również rozwiązaniem długotrwałym, ponieważ ich żywotność może wynosić nawet kilka lat aż do dziesięciu lat. LEDy pobierają nawet 80% mniej energii od tradycyjnych źródeł światła. Ich wielką zaletą jest również krótki rozruch, dzięki czemu można stosować je w synchronizacji z czujnikami światła dziennego i czujnikami ruchu. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędzanie energii poprzez przerywane doświetlanie miejsc mało uczęszczanych.

Oświetlenie powinno pełnić funkcje wizualne oraz użytkowe. Do tych pierwszych zaliczymy podświetlenie najciekawszych miejsc w parku lub ogrodzie. Natomiast funkcja użytkowa ma na celu oświetlenie drogi spacerującym zarówno w dzień i w nocy. Spędzanie czasu w parku powinno być bezpieczne, szczególnie gdy znajdują się w nim ścieżki rowerowe. Powinno się wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie doświetlenie wszystkich przejść przez drogi dla rowerów oraz samej ścieżki.

Wymagania oświetleniowe w parkach i skwerach

Według przepisów obszary poza ścieżkami parkowymi nie muszą być oświetlone. Wymaga się natomiast oświetlenia alejek, po których poruszają się piesi. Powinno się zastosować oświetlenie zarówno na płaszczyźnie horyzontalnej oraz wertykalnej.

Publikacja CIE nr 115-2010 określa 6 klas oświetleniowych. Odpowiedni dobór klasy w zakresie P1 do P6 jest zależne od średniej liczby użytkowników oraz projektu otoczenia. Parki wykorzystują lampy uliczne o niskim poziomie natężenia światła, które klasyfikują się w klasach P4-P6.

Aby oświetlenie w parku zostało uznane za bezpieczne powinno umożliwić ono rozpoznawanie twarzy. Aby było to możliwe powinno się zastosować odpowiednie parametry pionowego natężenia oświetlenia i półcylindrycznego natężenia oświetlenia. Ponadto, istotne jest ograniczanie strumienia świetlnego półprzestrzeni górnej, aby zminimalizować efekt rozświetlenia otoczenia, jednocześnie zmniejszając pobór energii.

Oświetlenie przestrzeni zielonych wykorzystuje przeważnie białe światło o wysokim wskaźniku oddawania barw, powoduje to kontrast poprawiający widoczność.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …