Poduszki potrafią być nieziemsko atrakcyjne jako dekoracje w praktycznie każdym pomieszczeniu. Możliwości ich wykonania są nieograniczone, dlatego zawsze można wybrać wzór, kształt, rodzaj materiału, czy wielkość wedle swojego uznania, a także ich ilość. Stworzenie odpowiedniej kompozycji niektórym może nastręczać pewnych problemów. Bez obaw. Wystarczy poznać kilka tajników dekoracyjnych, dzięki którym stworzymy samodzielnie świetną przestrzeń z ciekawymi akcentami.

Jak dobrać poduszki pod względem rozmiaru?

W zależności od tego, jak duża sofa stanowi podstawowy element naszego meblarskiego wyposażenia, warto właśnie jej rozmiarem kierować się podczas wyboru poduszek. Najczęściej wielu klientów decyduje się na zakup poduszek standardowych, których wymiary to 50cm x 50cm bądź 45 cm x 45cm. Oczywiście im większa sofa, na tym większe poduszki można się skusić.

Jakie rozmiary są jeszcze dostępne? Można zakupić poduszki dekoracyjne, których bok wynosi nawet 70cm! Dzięki tak dużym poduchom można stworzyć pewno atmosferę przytulności i komfortu. Jeżeli natomiast sofa nie jest dużych rozmiarów bądź stanowi element wyposażenia nowoczesnego, w takim przypadku dobrze będzie postawić na poduszki mniejsze, najlepiej 40cm x 40cm.

poduszka
poduszka

Jaki kształt powinny mieć poduszki?

Najczęściej spotykane poduszki mają oczywiście kształt kwadratowy. Niekiedy występują one również w formie wałków, czy prostokątów. Dlaczego jednak nie pokusić się o nieco odbiegające od standardów kształty? Być może lepiej postawić na poduszki okrągłe? Z kolei pokoje dziecięce można świetne udekorować poduszkami, które będą przybierały kształty ulubionych postaci bajkowych, figur geometrycznych, czy zwierząt.

Pojawia się jednak jeszcze pytanie, czy kształt poduszki można wykorzystać w praktyce? Jeśli naszym marzeniem jest wykorzystanie poduchy jako siedziska, najlepiej postawić na kształt kwadratowy. Nie tylko można na nich usiąść, umieścić je na krzesłach, ale również wygodnie podeprzeć plecy. Podparciem dla kręgosłupa będą także poduszki prostokątne.

Wybór materiału na poduszki

Tkaniny na poszewki są praktycznie nieograniczone. Każda jednak będzie miała swoje mocne i słabe strony. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko rodzaj się liczy, ale również grubość tkaniny. Jeżeli będą to materiały stosunkowo cienkie, takie do około 150g/m2, niestety nie będą one dobrze się prezentować i nie będą praktyczne. Poduszka ozdobna powinna być wykonana ze znacznie mocniejszego materiały, wtedy nadaje akcent całemu wnętrzu i kreuje jego charakter.

poduszka ozdobna
poduszka ozdobna

Co najczęściej wypełnia poduszki dekoracyjne?

Również pod tym względem mamy pewne pole do popisu. Pamiętajmy jednak, że właśnie od wypełnienia będzie zależał kształt poduszki oraz ostateczny efekt. Ważne, by wypełnienie mogło zostać wyjęte. Jeśli zapewnimy sobie taką możliwość, bez problemu wypierzemy poszewki, czy nawet będziemy mogli pokusić się o ich wymianę.

Jeżeli chodzi o poduszki tanie, bardzo często są one szyte właśnie w taki sposób, który uniemożliwia oddzielenie poszewki od wypełnienia. Jakie jednak wypełnienie może stanowić nieodłączny element naszej miękkiej poduszki dekoracyjnej?

1.Kulka silikonowa

Jest to najlepsza forma wypełnienia syntetycznego. Przede wszystkich jest to wkład antyalergiczny, a co ważne, pozwala na uzyskanie fajnych efektów wizualnych. Kolejną istotną zaletą jest fakt, iż można przywrócić objętość wypełnienia, jeżeli ulegnie ono zbyt dużemu zbiciu.

2.Pierze

To rodzaj wypełnienia naturalnego. Potrafi odprowadzać wodę oraz jest bardzo puszyste. Przywrócenie objętości także nie sprawia najmniejszego problemu. Jeśli zatem zdecydujemy się właśnie na takie wypełnienie, możemy pomyśleć o piórach z gęsi, ale również z kaczki. Zdarza się również trafić na poduszki dekoracyjne, do których stworzenia wykorzystano pierze kurze. Nie jest jednak ono najwyższej jakości. Pamiętajmy jednak, że pierze nie jest materiałem antyalergicznym, dlatego nie dla każdego będzie ono idealne.

3.Wata poliestrowa

Ten rodzaj wypełnienia należy do najtańszych. Nie jest ono jednak polecane, ponieważ nie pozwala całości oddychać, a do tego z pewnością nie odprowadzi nagromadzonej wilgoci. Nie ma również żadnego skutecznego sposobu, dzięki któremu można by było przywrócić objętość poduszkom, które zostaną wypełnione watą poliestrową. Dlatego najlepiej zrezygnować właśnie z tej formy wypełnienia.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Oświetlenie ogrodowe

    Oświetlenie do hoteli i parków jako element architektury W obecnych czasach niezwykle popu…
  • Lampy do kuchni

    Aktualnie dużo osób zastanawia się, jakie lampy wybrać do kuchni. Też zadajecie sobie właś…
Załaduj więcej Ozdoby do wnętrza

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …