Łazienka na piętrze domu to często pomieszczenie pod skosami dachowymi. Jej urządzenie jest bardzo trudne. Trzeba bowiem nie tylko funkcjonalnie rozmieścić wyposażenie, ale też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wysokości od sufitu.

Poddasza ze skosami dachowymi mają wyjątkowy klimat: przytulny i rodzinny. Dlatego tego typu budownictwo cieszy dużą popularnością. Najczęściej poddasza przeznacza się na sypialnie oraz jedną lub kilka łazienek. Wszystkie pomieszczenia są trudne do urządzenia, a łazienki – bardzo trudne.

WYSOKOŚĆ W zależności od typu dachu, np. dwuspadowego, czterospadowego, naczółkowego czy mansardowego, pomieszczenia na poddaszach mają różne rodzaje skosów. Czasem skos może być jeden, ale bywa, że jest ich kilka. Ponadto skosy mogą schodzić nisko lub wysoko nad podłogą.

Najłatwiej urządzić łazienkę z jednym skosem, wysoko schodzącym nad podłogą. Im skosów jest więcej oraz niższych – tym trudniej zaprojektować łazienkę. Stopień trudności rośnie, jeżeli w pomieszczeniu przeznaczonym na łazienkę są np. ściana kominowa czy słupy konstrukcyjne.

Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu

Zwykle łazienki na poddaszach mają dość duży metraż. Niestety, choć podłoga jest spora, to bardzo często skosy uniemożliwiają ustawienie wyposażenia albo wygodne korzystanie z niego, np. wychodząc z wanny czy wstając z sedesu można uderzyć głową o sufit.

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, trzeba pamiętać o zachowaniu minimalnej wysokości – 190 cm od podłogi do sufitu, mierzone przed wanną, umywalką, sedesem, bidetem, pralką. Jeżeli domownicy są wysocy, trzeba oczywiście wysokość zwiększyć.

Najtrudniej znaleźć miejsce na kabinę prysznicową, która zwykle ma około 200 cm wysokości. Rozwiązanie:

można wybrać model niższy. Gdy w ustawieniu kabiny przeszkadza skos lub uskok ściany, wygodnie zamówić jej przycięcie pod wymiar (więcej na ten temat piszemy na str. 108).

W łazienkach na poddaszach trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj lamp. Modele na długich linkach nie sprawdzają się w pomieszczeniach ze skosami. Polecane są lampy punktowe oraz plafony.

TRUDNE MIEJSCA W łazienkach na poddaszach jest ich dużo. Trudno dostępną przestrzeń pod skosami warto wykorzystać na dekoracyjne półki albo przeznaczyć na szafki, z których nie korzysta się codziennie.

Pod skosem dachowym można ustawić wannę. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wysokości – 190 cm od podłogi do sufitu (licząc od frontu wanny). Pożądane nad wanną jest okno dachowe – umożliwia spoglądanie w niebo podczas kąpieli, co sprzyja relaksowi. Kłopotliwe bywa jednak wtedy otwieranie i zamykanie okna. By nie wchodzić do wanny, aby je otworzyć lub zamknąć, warto wybrać model np. sterowany pilotem.

Częstym błędem bywa umieszczanie gniazdek elektrycznych tak nisko pod skosami, że… potem się z nich nie korzysta, bo tak trudny jest do nich dostęp. Lepiej zaplanować większą liczbę gniazdek przy umywalce. Inny problem to elementy konstrukcyjne dachu, np. jętki i słupy. Czasami korzystniej je wyeksponować niż zamaskować.

Gdy skosy dachowe schodzą nisko nad podłogą, łazienka może się wydawać ciasna. Optycznie jej proporcje poprawią lustra.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Łazienka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …