Panele podłogowe są bardzo dobrym wyborem do każdego rodzaju wnętrza. Różnią się od siebie jednak budową, sposobem zabezpieczania, a także wytrzymałością na ścieranie. Dokonując wyboru paneli należy również odpowiednio dobierać je do rodzaju danego pomieszczenia.

Rodzaje i charakterystyka paneli

Wśród paneli można wyróżnić takie, które są wykonane z drewna bądź też laminowane. Można znaleźć panele pokrywane lakierem, olejem bądź melaminą. Bardzo istotną sprawą jest klasa ich użyteczności. Panele produkowane są w sześciu klasach użyteczności i są określane przez liczby 21,22,23,31,32,33. Pierwsza z cyfr dotyczy rodzaju pomieszczenia, zaś druga określa stopień intensywności danej podłogi. I tak np. cyfra 2 określa panele, które są przeznaczone do mieszkań, zaś cyfra 3 – do budynków użyteczności publicznej, które wymagają o wiele trwalszych i wytrzymalszych materiałów.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Drugim bardzo istotnym parametrem jest klasa ścieralności. Według podziału podstawowego wyróżnia się pięć klas, które oznaczane są symbolem AC. Do mieszkań najczęściej stosowane są panele z oznaczeniem AC3 bądź AC4, natomiast panele AC5 są stosowane w budynkach użyteczności publicznej.

Jak wybrać panele do różnych pomieszczeń w mieszkaniu?

Bardzo istotną sprawą w doborze paneli jest ich przyporządkowanie do odpowiedniego pomieszczenia. I tak np. do kuchni czy łazienki należy dobrać panele, które są jak najbardziej odporne na działanie wilgoci. Rdzenie tego rodzaju paneli są wykonane ze specjalnej płyty HDF, która jest odpowiednio zaimpregnowana oraz wzmocniona. Ich krawędzie są również impregnowane oraz zabezpieczone woskiem. Z kolei np. takie pomieszczenie jak korytarz jest bardzo narażone na brud, piasek i częste zadeptywanie ciężkim obuwiem. W związku z tym należy wybierać takie panele, które są jak najbardziej odporne i wytrzymałe. Korytarz jest także wizytówką całego mieszkania, a więc panele muszą być również odpowiednio estetyczne i dobrane do całego wnętrza.

Cena paneli a ich jakość

Podczas zakupu paneli większość osób zwraca uwagę na ich cenę. Niejednokrotnie może ona być zaskakująca, gdyż koszt bardzo podobnych na pierwszy rzut oka paneli może często się mocno różnić. Na cenę paneli wpływa kilka spraw, związanych zarówno z estetyką, jak i użytecznością. Na koszt omawianych elementów wpływają więc takie aspekty jak wspominane klasy użyteczności i ścieralności, grubość i struktura, a także ich sposób montażu czy nawet kolorystyka. Niektórzy zwracają uwagę również na takie sprawy jak nasiąkliwość paneli, klasa niepalności czy akustyka.

Panele podłogowe
Panele podłogowe

Zalety i wady paneli podłogowych

Wśród największych zalet paneli jest ich niska cena, przy jednocześnie możliwościach uzyskania całkiem wysokich walorów estetycznych. Rzecz jasna w ofertach producentów) można znaleźć także panele kosztujące tyle co drewniana podłoga, jednak najtańsze panele laminowane to cena w okolicach dwudziestu złotych za metr kwadratowy. Panele są łatwe do montowania i wykonuje się takie prace stosunkowo szybko, bez potrzeby zatrudniania profesjonalistów czy posiadania specjalistycznych narzędzi. Nie trzeba ich lakierować czy cyklinować i po położeniu natychmiast nadają się do użycia. Są ponadto bardzo łatwe w czyszczeniu – praktycznie doprowadza się je do czystości jedynie przy pomocy lekko zwilżonej szmatki.

Wśród wad paneli podłogowych użytkownicy wymieniają np. ich mniejszą trwałość niż np. parkietu, kiepską izolację akustyczną, dużą nasiąkliwość oraz twardość i zimno materiału. Współcześnie jednak producenci na skutek postępu technologicznego, skutecznie zwalczają tego rodzaju problemy.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Stąpaj twardo po ziemi, zdecydowanym krokiem – posadzki

    Coraz bardziej popularne stają się minimalistyczne rozwiązania. W aktualnych czasach liczy…
Załaduj więcej Podłogi

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …