Dom Aktualności Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

5 min odczyt
0
0
1,177

Budowa bądź remont budynku zawsze wiąże się z koniecznością zastosowania różnego rodzaju rusztowań. Dzięki rusztowaniu możliwa jest praca pracowników budowlanych na wysokościach. Co ważne, wyróżnić można kilka rodzajów rusztowań. Różnią się one od siebie konstrukcją oraz zastosowaniem. Jakie zatem modele rusztowań wykorzystuje się najczęściej?

Rusztowania modułowe

Jednym z powszechnie stosowanych rodzajów rusztowań są rusztowania modułowe. Zwykle wykorzystuje się je przy remontach oraz konserwacjach budynków. Często także wykorzystywane są na różnego rodzaju budowach. Rusztowania modułowe cechują się tym, iż ich konstrukcja składa się z elementów, które połączone są w stałych punktach i w równych odległościach.

Rusztowania stojakowe

Obok rusztowań modułowych równie często stosuje się rusztowania stojakowe. W tym przypadku konstrukcja rusztowania zwykle podparta jest za pomocą specjalnych słupków bądź stojaków. Rusztowania stojakowe mogą być stosowane nie tylko przy pracach na zewnątrz budynku, ale również wewnątrz. Dużą zaletą rusztowań stojakowych jest fakt, iż są w stanie utrzymać bardzo duży ciężar. Dlatego też często stosuje się je przy pracach elewacyjnych.

Rusztowania kolumnowe

W przypadku prac budowlanych bądź remontowych na niewielkich wysokościach najczęściej stosuje się rusztowania kolumnowe. Zwykle dotyczy to prac przy domach jednorodzinnych. Konstrukcja rusztowania kolumnowego składa się z rur, do których montowane są pozostałe elementy rusztowania. Cechą charakterystyczną rusztowań kolumnowych jest fakt, iż można je bardzo łatwo przemieszczań. Wynika to z tego, iż są bardzo lekkie. Dlatego też często określane są jako rusztowania przejezdne.

Rusztowania kozłowe oraz ramowe

W pracach remontowych często stosuje się również rusztowania kozłowe. Konstrukcja tego modelu rusztowania składa się z podpór przestrzennych oraz z pomostu. Przy remontach często stosowane są także rusztowania ramowe składające się z pomostów oraz stężeń. Ich zaletą jest to, iż można się na nich bardzo szybko poruszać. Szybko takie rusztowanie można także zmontować oraz zdemontować.

Rusztowania wspornikowe

Największą zaletą rusztowań wspornikowych jest ich wysoka stabilność. Dlatego też idealnie nadają się do prac przy różnego rodzaju nadbudowach budynków. Innymi słowy, rusztowania wspornikowe stosuje się do prac na dużych wysokościach.

Jak zatem widać, rodzajów rusztowań jest naprawdę wiele i każdy z nich ma swoje zastosowanie. Ważne jest jednak, aby każde rusztowanie cechowało się wysokiej jakości wykonaniem. Ma to bowiem bezpośredni wpływ na jego stabilność, a tym samym bezpieczeństwo pracowników. Dlatego tego rusztowania zamawiane powinny być w firmach specjalizujących się w dostarczaniu wysokiej klasy rusztowań systemowych. Przykładem może być firma http://rusztowanie.pro/.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …