Coraz bardziej popularne stają się minimalistyczne rozwiązania. W aktualnych czasach liczy się jakość wykonania i dobrej klasy surowiec. Powszechnie stosowanym materiałem jest beton. Chcąc stworzyć z niego posadzkę, należy dowiedzieć się jakie korzyści z tego wyboru możemy czerpać i jaki powinien on być.

Posadzki betonowe jako rozwiązanie idealne

Najprościej temat rozwijając, posadzka betonowa jest po prostu wylewką cementową. Może ona stanowić podstawę do dalszych prac stolarskich, glazurniczych czy też do innych dostępnych wykończeń podłóg, np. pod posadzki żywiczne. Głównym zainteresowaniem posadzkami betonowymi cieszą się również hale produkcyjne i magazyny. Gładka powierzchnia ułatwia bowiem, ruch wewnętrzny transportowy oraz osobowy. Ważnym aspektem jest odpowiedni dobór materiałów względem przeznaczenia i jej eksploatacji. Posadzka betonowa może być poddawana intensywnemu ścieraniu oraz uderzaniu – czyli ogółem rzecz ujmując, powinna zostać dostosowana do intensywności wykonywanych na niej czynności.

Posadzka betonowa
Posadzka betonowa

Dodatkowym walorem, jaki można wyszczególnić jest łatwość utrzymywania posadzki w czystości. Prezentuje się ona estetycznie oraz można ją wzbogacić o dodatkową antypoślizgowość. Bezpieczeństwo poruszania się powinno zostać w pełni zachowane. Użytkowane intensywnie posadzki betonowe powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów, które zapewnią odpowiednią trwałość na wiele lat. Dlatego wykonanie posadzki betonowej należy potraktować jako inwestycję w przyszłość.

Istotne informacje o parametrach

Przed każdym wykonaniem posadzki betonowej, należy ocenić w sposób indywidualny, jak powinna zostać ona skomponowana. W zależności od przeznaczenia danego obiektu, każda realizacja posadzki posiada odmienny projekt. Stosowna mieszanka różni się od tradycyjnej. Przykładowo posadzki do celów fabrycznych składają się z przemysłowego betonu niskoskurczowego. Charakteryzuje się on specjalistyczną metodyką wytworzenia. W jego składzie znajduje się najwyższej jakości cement stanowiący bazę owej mieszaniny. Charakteryzuje się on silną wytrzymałością i jest dodatkowo wzbogacany o wysokiej klasy dodatki mineralne. Pozbawione są one popiołów lotnych i posiadają odpowiednie uziarnienie.

Posadzka betonowaAby posadzka charakteryzowała się nadzwyczajną wytrzymałością, można dodatkowo ją uzbroić włóknami polipropylenowymi, bądź też stalowymi. Wówczas staje się ona jeszcze mocniej odporna na zarysowania, ewentualne pęknięcia czy też wyniszczenie związane z upływem czasu. Jest też wytrzymała w temperaturach minusowych poniżej 0°C.

Pielęgnacja posadzki betonowej i inne ciekawostki na jej temat

Wykonanie profesjonalnej posadzki z betonu najlepiej zlecić fachowcom. Wbrew pozorom owa czynność nie należy do najłatwiejszych, a istotną kwestią jest utrzymywanie prawidłowego poziomu. Ten aspekt jest kwestią priorytetową. Po zakończonym procesie tworzenia posadzki warto zastanowić się – w jaki sposób ją pielęgnować. Chociaż doraźna dbałość o nią, potrafi wyraźnie poprawić jej żywotność.

Podczas upalnych dni, gdzie temperatura śmiało przekracza 20°C warto zapobiegać nadmiernemu parowaniu wody z betonu. Można spontanicznie skropić posadzkę wodą. Warto zapobiegać nadmiernemu naświetlaniu promieniami słonecznymi. W tym celu w otworach okiennych można zamontować żaluzje, rolety, bądź w inny możliwy sposób zasłaniać okna. Najlepsze warunki dla posadzek betonowych to 80% wilgotność powietrza, przy temperaturze plusowej, maksymalnie do 20°C. Oczywiście poza miejscami pracy, można posadzkę betonową wykonać przykładowo też w garażu oraz innych miejscach wedle indywidualnych potrzeb.

Z reguły uznaje się, iż posadzka betonowa schnie około 28 dni. Wówczas uzyskuje ona najwyższą wytrzymałość i jest gotowa do pełnego użytkowania. Warto odpowiednio przygotować podłoże (chudziak) i zastosować stosowną izolację termiczną, korzystając ze styropianów. Dopiero wówczas nakładana jest prawidłowa warstwa posadzki betonowej/cementowej (zwanej jastrychiem).

Do momentu wyschnięcia posadzki należy ją odpowiednio osłaniać w zależności, czy jest wykonywana w okresie letnim czy też zimowym. W okresie letnim, należy zapobiegać nadmiernemu wyparowaniu wody i przegrzewaniu. Natomiast zimą, jastrych często osłania się warstwą izolującego styropianu. Wylana posadzka może zostać poddana, tzw. zacieraniu, w celu jej maksymalnego wygładzenia. Można również uzyskać efekt wypolerowania, z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń.

Każdy krok ma istotne znaczenie i powinien być wykonywany ze szczególną ostrożnością.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Rodzaje i zastosowanie paneli

    Panele podłogowe są bardzo dobrym wyborem do każdego rodzaju wnętrza. Różnią się od siebie…
Załaduj więcej Podłogi

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …