Dlaczego w prostocie? Bowiem styl skandynawski charakteryzuje się przestronnością, jasnością, przytulnością, a także brakiem zbędnych dekoracji, bibelotów i szpargałów. Nie uświadczymy w nim przesadnej ilości figurek rozłożonych na półkach, fikuśnych kompletów filiżanek czy nawet firan bądź zasłon. Styl skandynawski brzydzi się również wszystkim co sztuczne. Kupując poszewki na poduszki, koce bądź dywany zmuszeni jesteśmy wybierać to, co naturalne – bawełnę, len, a także wełnę.

 

Biel z szarością nie muszą być nudne

Meble skandynawskie cechuje biel i odcienie szarości. Białe meble i naturalne dekoracje o prostych formach – świece, obrazy z motywami roślinnymi, eleganckie ramki ze zdjęciami najbliższych – idealnie łączą się z równie białymi ścianami i wielkimi oknami. Jeśli chodzi o podłogi, w tym zakresie dominuje drewno. Zależnie od preferencji możemy wybrać jasne bądź ciemne deski. Ważne, by były one naturalne, a więc wykonane z prawdziwego surowca, nie zaś z imitacji.

Światło, światło i jeszcze raz światło

Wielkie okna pozbawione zasłon i firan to jedynie wierzchołek góry lodowej. Styl skandynawski charakteryzuje się maksymalną jasnością. Co za tym idzie, nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranym oświetleniu sztucznym. Tak jak w przypadku wszystkich dekoracji związanych z tą aranżacją, również lampy musza posiadać prostą formę. Wyjątkiem są akcesoria inspirowane roślinnością. Jeśli chodzi o materiał przodują: szkło, metal, a także… papier. Skandynawowie są uzależnieni od ekologii i recyklingu, a więc przedmioty stworzone na bazie „śmieci” są dla nich na pierwszym miejscu. W mieszkaniu zaaranżowanym w stylu skandynawskim sprawdzi się co najmniej kilka źródeł światła o różnej intensywności.

meble skandynawskie
meble skandynawskie
meble industrialne
meble industrialne

Styl skandynawski – chociaż wydaje się prosty i pozbawiony polotu – bez wątpienia zapiera dech w piersiach. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie się do wszystkich wskazówek. Jedynie dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół pozwoli nam stworzyć odpowiednią, przytulną aranżację. Naturalne materiały to podstawa. Decydując się na styl skandynawski musimy zapomnieć o zwykłych meblach ze sklejki. W tym przypadku nie ma mowy o „tandetnych” dekoracjach i poliestrowych tkaninach. Nie da się ukryć, że zakup ekologicznych i naturalnych produktów wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami urządzania mieszkania. Całość jest jednak warta zachodu. Styl skandynawski to „must have” każdego, kto ceni sobie prostotę i elegancję.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Projektowanie

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …