Nawet w najmniejszej kuchni jest co najmniej kilkanaście talerzy. Muszą być pod ręką, bo używane są codziennie. Wygodnie trzymać je w szufladach. Specjalne wkłady ułatwiają ich ułożenie i zapobiegają przesuwaniu.

Obiadowe, płytkie, głębokie, deserowe, półmiski – nie ma kuchni bez talerzy. Ich przechowywanie bywa jednak kłopotliwe. Część talerzy jest używana codziennie, nawet po kilka razy. Inne zaś wyciąga się czasami, z okazji świąt czy większych spotkań przy stole.

Tradycyjnie talerze układa się w stosach na półkach albo suszarkach obok i nad zlewozmywakiem. Wygodniej trzymać je w szufladach. Planując miejsce przechowywania talerzy warto wziąć pod uwagę:

  • Odległość od zlewozmywaka i zmywarki – im będzie krótsza, tym mniej noszenia umytych talerzy (rocznie to dziesiątki kilogramów).
  • Odległość od stołu – to ważne, gdy jadalnia jest daleko, np. w salonie. Przenoszenie większej liczby talerzy ułatwiają stojaki z uchwytami. Ich średnica jest przystosowana do różnych talerzy, oddzielnie dla obiadowych czy deserowych.
  • Wysokość frontów szuflad – musi być odpowiednio duża, by talerze układać pionowo we wkładach. Przykładowo, by zmieściły się talerze o średnicy 26 cm, front szuflady powinien mieć co najmniej 30 cm.
  • W zasięgu ręki – pojedynczy talerz nie jest ciężki, ale gdy jest ich więcej, waga zastawy stołowej staje się spora. Dlatego warto tak zaplanować miejsce przechowywania, by jak najmniej schylać się podczas sięgania po talerze, zwłaszcza te używane codziennie. Nisko można umieścić szuflady z talerzami używanymi rzadko, np. od święta.
  • Bez przesuwania – przegródki i kołeczki w szufladach ułatwiają posegregowanie talerzy. Oddzielają je także od siebie, tak by ich krawędzie się nie dotykały i nie obijały. Układ organizacji szuflady można zmieniać, gdyż tego typu przegródki są wyjmowane.
Stojaki na talerze
Stojaki na talerze

WYJMOWANE PRZEGRODY ułatwiają posegregowanie talerzy według wielkości. Można je dowolnie usta-iciać. Polecamy firmę: Nobilia; nobilia.de

PRZENOSZENIE KILKU TALERZY jednocześnie ułatwiają specjalne stojaki z uchwytami. Pasują do wszystkich, odpowiednio wysokich szuflad. Polecamy firmę: Impuls;

Szuflada na talerze
Szuflada na talerze

SYSTEM ORGANIZACJI w postaci kołeczków z drewna pozwala na indywidualne projektowanie wnętrza szuflady. Ich rozstaw dopasowuje się do wielkości talerzy i potrzeb. Polecamy firmę: Nolte Kiichen; nolte-kuechen.pl

STOJAKI NA TALERZE w odcieniu wykończenia wnętrza szuflady to rozwiązanie eleganckie. Mogą być np. z elementami drewna. Polecamy firmę: Poggenpohl; poggenpohl.de

GDY TALERZE SĄ UŁOŻONE PIONOWO, po każdy można wygodnie sięgnąć, bez przekładania innych. Umożliwiają to specjalne wkłady na talerze. Polecamy firmę: peka.pl

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Kuchnia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …