Dom Instalacje Termowizyjne kontrole budynków

Termowizyjne kontrole budynków

5 min odczyt
0
0
568

Rozwój sektora budowlanego w ostatnich latach jest ogromny zarówno w sektorze mieszkaniowym jak i budynków użyteczności publicznej. Wzrost comiesięcznych opłat zmiennych za ogrzewanie spowodował, że coraz większą wagę przykłada się do prawidłowej izolacji budynków. Trend budowania energooszczędnych domów opanował już nie tylko kraje zachodnie, ale również Polskę. Wymaga to również od nas uczestnictwo w Unii Europejskiej, która stara się ograniczyć do minimum emisje gazów cieplarnianych. W związku z powyższym w celu weryfikacji prawidłowości wykonania termomodernizacji budynku zatrudnia się firmy, które wykonają taką usługę jak termowizja Kraków. Na co zwrócić uwagę oraz jak przygotować się do tego badania szczelności izolacji ?

Polskie normy, a badania termowizyjne

Badania termowizyjnego budynku nie możemy dokonać z marszu. Jeśli ktoś chce wykonać u nas audyt energetyczny z ulicy, bez przygotowanego wcześniej obiektu należy takiej firmy nie zatrudniać. Badania za pomocą kamer termowizyjnych powinno się wykonywać w sezonie zimowym, w budynkach ocieplonych i ogrzewanych.  Polskie prawo budowlane konkretnie określa w jakich warunkach należy to robić. Według normy PN-EN 13187, która określa nic innego właściwości cieplne budynków, a dokładnie jak odnaleźć ich wady w obudowie za pomocą metody podczerwieni przyjmujemy, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem obiektu badanego, a temperaturą na dworze powinna wynosić 15 stopni Celsjusza. Tym samym budynek należy ogrzewać równomiernie i to przez okres przynajmniej 5 dni przed badaniem, aby nie zakłamywać badania. Profesjonalne firmy wykonujące usługi takie jak termowizja Kraków same przypominają klientowi o niezasłanianiu również rolet, czy otwierania okien.

Jakość kamery termowizyjnej ma znaczenie

Po wprowadzeniu obowiązkowych audytów energetycznych budynków na rynku utworzyło się mnóstwo firm oferujących usługi termowizyjnych kontroli budynków. Niestety wiele z nich wyposażonych jest wyłącznie w marketowe, tanie kamery termowizyjne. W przypadku ewentualnych niekorzystnych czynników zewnętrznych jak wiatr, deszcz czy śnieg urządzenia ze względu na nie lub niską temperaturę wskazują błędne odczyty. Poza tym rozdzielczość w jakiej wykonywane jest zdjęcie jest tak niska, że nie powinna być poddawana analizie. Tylko dobre urządzenie jest w stanie wykazać ewentualne przedmuchy. Może zaobserwować je w blokach mieszkalnych przy gniazdkach od telewizji satelitarnej, instalacji światłowodowej oraz na stolarce okiennej.

Termowizja zewnętrzna, a wewnętrzna

Badania kontrolne pod kątem strat cieplnych nie tylko wykonywane są z zewnątrz. Przy trudno dostępnym budynku możliwe jest ich wykonywanie również wewnątrz i sprawdzenie tam szczelności izolacji, szczególnie jeśli chodzi o poddasza. Termowizja Kraków świadczy również usługi w zakresie badania prawidłowości montażu stolarki okiennej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że nieprawidłowo wykonane ciągi wentylacyjne potrafią zabrać z pomieszczenia do 20 % ciepła, co znacząco zwiększa nasze rachunki. W związku z tym tylko powierzenie kontrolnych badań termowizyjnych fachowcom ograniczy nasze koszty.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Instalacje

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …