Stworzenie wygodnej strefy zmywania wymaga również wyboru najlepszego zlewozmywaka. Modele podwieszane pod blatem umożliwiają montaż bez widocznych krawędzi i łączeń, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość.

Do wyboru są zlewozmywaki podblatowe wykonane w ciekawych kształtach i wielu rozmiarach. W strefie zmywania najważniejsza jest nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również trwałe, odporne na działanie wilgoci materiały.

Brak krawędzi

zlewozmywaki
zlewozmywaki

Tego typu zlewozmywaki zazwyczaj montuje się pod blatem z naturalnego kamienia (najczęściej z granitu) lub kompozytu, które sprawdzą się nawet w najbardziej wilgotnych warunkach. Zaletą montażu zlewozmywaka pod blatem jest estetyka i łatwiejsze utrzymanie higieny -brak widocznych łączeń i krawędzi sprawia, że brud nie zbiera się w zakamarkach.

Gładki blat szybko da się umyć lub przetrzeć na sucho. Można w nim wyżłobić także ociekacz, by woda spływała do wnętrza komory zlewozmywaka. Łatwiej jest też go dopasować do indywidualnych potrzeb np. zamawiając model o dowolnej głębokości.

Różne kształty

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zlewozmywaków. Poszczególne modele mają różne kształty, np. kwadratowe, prostokątne, okrągłe, fantazyjne. Przy ich wyborze warto pamiętać, że im bardziej wyszukany kształt, tym trudniejszy może być montaż (np. wycięcie otworu w blacie z kamienia). W kuchniach meble najczęściej montuje się prostokątne w wersji jedno- lub półtora-komorowej bez ociekacza, ponieważ to zazwyczaj w zmywarce odkłada się brudne naczynia, a nie w zlewozmywaku. W nowoczesnej kuchni służy on raczej do mycia warzyw, owoców czy pobierania wody do przygotowywania posiłków. Dzięki specjalnym akcesoriom (np. drewnianej nakładce pełniącej funkcję deski), w tej strefie kuchni przyjemnie jest wykonywać czynności związane z obróbką produktów – np. krojeniem, obieraniem czy siekaniem.

Sprawdzone materiały

Przy wyborze zlewozmywaka trzeba pamiętać, że powinien być wykonany z materiału, który będzie służyć przez lata. Najpopularniejsze to ceramika, szlachetna stal oraz kompozyt. Wszystkie materiały są modne oraz wytrzymałe – tylko od naszych potrzeb aranżacyjnych zależy, który z nich będzie się prezentował najlepiej:

  • Stal szlachetna – takie zlewozmywaki nigdy nie rdzewieją, są eleganckie, odporne na działanie detergentów, wysoką i niską temperaturę. Można je łatwo utrzymać w czystości.
  • Kompozyt – to mieszanka kwarcu, granitu i innych, równie wytrzymałych naturalnych materiałów. Zlewozmywaki kompozytowe są dostępne w dużej liczbie odcieni, można je kompletować także z kolorową baterią. Mają dużą odporność na zarysowania i środki chemiczne.
  • Ceramika – zlewozmywaki są produkowane z materiałów naturalnych, np. kwarcu, gliny i skalenia. Łatwo je dopasować pod kolor blatu lub mebli. Są odporne na zarysowania (można na nich kroić)
Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Kuchnia

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompleksowy Przewodnik po Sprzęcie do Osuszania Budynków

Wprowadzenie Osuszanie budynków jest kluczowym elementem w branży budowlanej, zwłaszcza w …